Atrakcje w pobliżu

Wielki Kanał Brdy

Wielki Kanał Brdy to budowla hydrotechniczna i sztuczny kanał zbudowany przez Prusaków w XIX w. w celu nawodnienia łąk czerskich leżących w Borach Tucholskich. Budowę systemu nawodnień Wielkiego Kanału Brdy rozpoczęto od wykonania zapory wodnej na 138 km biegu rzeki Brdy w miejscu Mylof. Spiętrzenie Brdy o około 10 m dało dostateczną wysokość ujęcia wody dla głównego przerzutowego kanału. Wielki Kanał Brdy ma stałą szerokość 16 m przy dnie i 20 m w koronie,a głębokość nie przekracza 1,5 m. Kanał ma długość około 22 km i kończy się zbiornikiem retencyjnym w miejscu Barłogi.

Zapora w Mylofie

W miejscowości Mylof znajduje się zbudowana w 1848 r. zapora ziemna spiętrzająca wody Brdy.  Jej rolą było skierowanie części zmagazynowanych wód do zaczynającego się tutaj Wielkiego Kanału Brdy. To dzieło hydrotechniczne, ewenement w skali Europy, którego zadaniem jest nawadnianie łąk. W pobliżu zapory znajduje się również Zakład Hodowli Pstrąga gdzie w przyzakładowym sklepie można kupić świeże lub wędzone pstrągi.

Akwedukt fojutowo

Niedaleko osady znajduje się unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach – akwedukt, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Budowla ma 75 m długości, co czyni z niej najdłuższy taki obiekt w Polsce. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49 w celu doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu Łąk Czerskich w rejonie Czerska. Akwedukt powstał z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem, w dnie uszczelnionych watą szklaną i lepikiem. Pod sklepieniem kanału jest również kładka, którą to można przejść wzdłuż Czerskiej Strugi na drugą stronę kanału.

Piekiełko nad Brdą

To przełom rzeki Brdy nadający jej charakter rzeki górskiej o ponad 2% spadku. Z koryta rzeki wynurzają się liczne głazy narzutowe o tajemniczych, legendarnych nazwach, którym flisacy nadali różne imiona, np. Owczarz, Wartoka, Kentzer, Tłusty, Chudy, Kierda. Głazy te w rzece tworzą progi i liczne wiry. Skupisko głazów ze względu na trudności dla spływających Brdą zostało nazwane "Piekiełkiem" i jest pomnikiem przyrody.

Grodzisko w Raciążu

Położony jest przy południowym brzegu jeziora Śpierewnik, trzy kilometry od wsi Raciąż. W XIII wieku kasztelania raciąska w raz z grodem w Raciążu funkcjonowała w ramach księstwa świeckiego. Gród pełnił funkcje administracyjne.

Nadleśnictwo Woziwoda

Jest jednym z czterech nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Bory Tucholskie". Lasy będące w zarządzie Nadleśnictwa stanowią zwarty kompleks leśny bogaty w osobliwości przyrodnicze. Mozaika jezior, sieć cieków wodnych, mnogość śródleśnych bagienek i torfowisk, urozmaicona rzeźba terenu oraz zadbany i wypielęgnowany las, składają się na owo niezwykłe bogactwo.

Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi

Muzeum mieści się w XIX wiecznym budynku dawnego spichlerza. Usytuowane jest w miejscu XIV i XV wiecznych murów obronnych i fosy. W muzeum  są stałe ekspozycje związane z Etnografia Borów Tucholskich oraz Fauną i florą Borów Tucholskich jak i również wystawy czasowe prezentowana przede wszystkim twórczość artystów ludowych m.in. hafciarek, rzeźbiarzy i malarzy.

Spływy Kajakowe Pole Namiotowe Pokoje do wynajęcia